29. jednání Pracovní skupiny pro Smart Cities se věnovalo datům a digitálním dvojčatům

7. října se uskutečnilo již potřetí v roce 2024 zasedání Pracovní skupiny pro Smart Cities a celkově se jednalo již o 29. jednání nejvýznamnějších aktérů v oblasti Smart Cities. Tentokrát dostalo hlavní prostor téma digitálních dvojčat a dat. O své zkušenosti se na pracovní skupinu přijeli podělit i zástupci ze Slovenska, konkrétně z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI). Všechny prezentace vystupujících se nacházejí v odkazu níže. 

 

 

Z úvodu jednání vystoupili zástupci MMR a představili novinky v oblasti Smart Cities. Během letošní roku se aktualizoval Implementační plán Koncepce Smart Cities 📓, během aktualizace došlo evaluaci naplňování karet plánu. Rovněž byl představen vítěz 5. veřejné soutěže programu SIGMA Technologické agentury ČR na téma Odolnost obcí a regionů prostřednictvím SMART řešení výzkumný tým z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Představena byla také chystaná zapojení MMR do projektu CapaCITIES 2.0 ♻️ nebo tematického partnerství Water Sensitive City 💧, EUI Capacity Building akce 🧠 pro česká ITI města, na kterém se představí i zástupci Evropské komise, nebo proběhlé výzvy demonstrativních 5G projektů.

Jednání odstartoval Tomáš Hamerský z Oddělení urbánní politiky a strategií MMR vystoupením o připravované webové aplikaci k datům pro Smart Cities 📲. Datovou platformu v současné době připravují i zástupci MIRRI, aktuální progres ze Slovenska představil Juraj Fukatsh. Kvalitní data jsou základem pro digitální dvojčata 🌃 , mezi nejpokročilejší města v této oblasti u nás patří Plzeň, jež je zapojena do mezinárodního projektu European Digital Infrastructure Consortium (EDIC), kam nově patří i Slovensko, a právě o nejnovější informace o budování digitálních dvojčat se podělil s účastníky pracovní skupiny Viktor Rychtárik. Digitální dvojčata jsou předmětem i různých vědeckých výzkumů 🎓, jak potvrdil prof. Ondřej Přibyl z ČVUT. V Praze např. probíhá projekt "Smart Evropská", jehož součástí je aplikace technologií vycházejí z digitálních dvojčat na ulici Evropská na Praze 6.

Vyjma inovací spadají do Smart Cities i témata spojená s inovativním přístupem více k "měkkým" tématům. K takovým například patří Placebranding a budování identity regionů, s čím vystoupil ambassador Technologického inovačního centra ve Zlíně Tomáš Trčka. O poslední příspěvek na jednání se pak postaral Miroslav Scheiner z MPO, jenž mj. účastníkům představil probíhající přípravy české výpravy na Smart City Expo World Congress v Barceloně – největší globální veletrh inovativních řešení v Smart Cities.

Za MMR děkujeme všem účastníkům za přítomnost na pracovní skupině, která opět poskytla prostor pro vzájemnou výměnu zkušeností a šíření dobré praxe.

 

 

 

Publikováno dne: 14.10.2024